Síň tradic

• Co tomu předcházelo

Kroniku nikdo nikdy nepsal. Tím pádem si pisatel může dopustit chyb a nepřesností, takže pokorně přijímá připomínky od kohokoliv, kdo u toho tenkrát byl. Psal se rok 1979. Někdo měl krátce po maturitě a po rozpadu první studenské kapely. Najednou se nic nedělo a hlavně bylo hrobové ticho. Tehdy se dali dohromady tři nadšenci: Zdeněk, Petr a Jirka s tím, že založit kapelu přece nemůže být až takový problém. A co předcházelo založení kapely Format ? Hledání všeho možnýho: muzikantů, aparatury, zkušebny, repertoáru, sama sebe a neposlední řadě i názvu kapely. Co nechybělo byla neutišitelná touha stát na tom podiu a zvednout prach v neuklizených koutech sálu. Co se týče názvu, moc návrhů nepadlo, za zmínku snad stojí jen název "G95". To bylo v době, kdy se zkoušelo v garáži s tímto označením. Pak někdo vyslovil název "Format". Nastala diskuze o tom, co si kdo při vyslovení názvu vybaví. Snad formát papíru, možná příkaz k vymazání disku na počítači, snad zkratku něčeho, co si nikdo ani nemůže zapamatovat anebo, a to snad ne, symbol sebechvály,... Prostě se to tak nechalo a natiskly se první plakáty.


     

• Jak to začalo

Za období vzniku kapely se považuje rok 1982, kdy se začalo zkoušet již v sestavě, která v květnu 1983 úspěšně absolvovala první přehrávky v Polepech, tehdejší vymoženost a nepostradatelnou nutnost. Tomu předcházelo asi roční období zkoušení a výroby aparátu. Zakládajícími členy byli: Zdeněk Hes, bicí, zpěv, Petr Mrázek, basová kytara, zpěv, Jirka Zajíc, kytara, zpěv, Petr Bílek, klávesy, zpěv, Jarka Bauerová-Krejzová, 12-tistrunná kytara, zpěv, Dana Borská-Hesová, zpěv a Radim Sedláček, zvukař. V samého začátku byly v repertoáru české i zahraniční písničky převážně ve stylu pop anebo jak se tenkrát říkalo ve stylu "středního písničkového proudu". Další organizační nutností v té době byla příslušnost k tzv. zřizovateli, kterým byla tehdejší Benzina, takže domovskou scénou byl sál Benziny (dnes podnik Freeland), kde se i zkoušelo. Sem v 80-tých letech chodilo na zábavy běžně přes 500 platících lidí. Dosti značným paradoxem zůstává, že instalovaný výkon tehdejší používané zvukové aparatury byl 2 x 80 W, což se dnes zdá být nepochopitelné až směšné.


        

• Jak to pokračovalo a skončilo

Repertoár byl přiměřeně času a schopnostem obměňován, aparatura zdokonalována. Akce přibývaly, hrálo se hlavně v litoměřickém okrese. Mezi stálé akce patřily plesy v roudnické Libuši, taneční večery Pod lipou, zábavy na Benzině, v Kostomlatech, Horních Beřkovicích atd. K nejvzdálenějším akcím patřil ples v Kovářské v Krušných horách, zábavy v České Kamenici. V zimě 1983 přichází jako zvukař a technik Petr Rajtšlégr. V roce 1984 odchází Zdeněk Hes na rok na vojnu a na postu bicích ho zastupuje Jirka Voborský z Litoměřic. Během tohoto roku střídá Jarču Bauerovou zpěvačka Mirka Nováková. Další odchod na vojnu zasáhl kapelu a post basy o dva roky později, kdy Petra Mrázka vystřídal Zdeněk Hes na basu a bicí opět zvládnul již osvědčený Jirka Voborsky. Mirka Nováková opouští kapelu a na postu zpěvačky se mihne studovaná Mirka Borská. V roce 88 ochází Dana Hesová jako jediná zpěvačka v té době na mateřskou. Tu přislíbila zastoupit Alena Posnerová, zpívající v té době s kapelou Libotenka. Přestup se však pozdržel, takže byla na post zpěvačky vzata tenkrát velmi mladá Květa Fryčová-Bílková-Tomečková. Během plesové sezony 89 se ke kapele přidala i avizovaná Alena Posnerová. V roce 90 ochází Květa Fryčová a post kláves opouští i Petr Bílek. Klávesy jsou řešeny poměrně rychlým nástupem Standy Martince, který se však velmi rychle postu vzdává a deleguje svou kolegyni Alici Odlovou-Gargulovou. Alena Posnerová pořizuje druhé klávesy. Zkouší se druhý kytarista Ivo Vorasický. Zůstává však bohužel jen u zkoušení. V kapele koncem roku 90 narůstá názorové rozdíly na repertoár a podíl účinkování některých členů v jiných kapelách. Uprostřed plesové sezony 91 nečekaně odchází klávesačka Alice Odlová a poslední plesy dohrává starý veterán, ex-člen kapely Abraxas Jirka Cendra. Po ukončení plesové sezony 91 se kapela prakticky rozpadá.

        

• "Náhradní řešení" - Tak trochu doba temna (16 let)

V tu dobu zachovali věrnost značce Zdeněk Hes, Petr Mrázek a Dana Hesová. Po krátkém období nečinnosti se dohadují co s tím. Víra v znovusestavení kapely zůstává a v roce 92 se začíná stavět vlastní zkušebna. Povedlo se a do zimy je stavba ukončena a uzavřena. V roce 93 se jako prozatímní řešení se zakládá malá parta, která používá v MIDI naprogramovaný základ, hlavně bicích a do toho aktivně hraje elektrická nebo akustická kytara, basa, klávesy a tři zpěvy. Nakupuje se další vybavení, pořizuje se aparatura. Osoby a obsazení jsou následující: Zdeněk Hes - elektrická a akustická kytara, zpěv, Dana Hesová - klávesy, zpěv, Petr Mrázek - basová kytara a zpěv. Spolu s tím přicházejí akce jako jsou svatby, večírky ale i plesy a zábavy. Kapela má výhodu nízké ceny, malého nároku na prostor, dobrého zvuku a vzhledem k absenci živých bicích může hrát i poměrně potichu. Nicméně pocit živého hraní tady chybí. Vytváří se repertoár asi 150-ti písniček a během tohoto období dochází k několika obměnám klávesového vybavení a aparatury.

  

• Jedeme dál ?

Po roce 2000 dochází k aktivní snaze oživit velkou kapelu, pořizují se opět bicí a shání se muzikanti. Za zmínku stojí sestava s Milanem Chýňavou na klávesy (kapela Trend) a Martinem Todtem na kytaru (kapela Fantazie). Nicméně bylo jen pár zkoušek. Další pokus byl o rok později s Jardou Maršíkem (Akrylon, Fešák Hubert) na klávesy, Láďou Hrzánem z Litoměřic a posléze i Pepou Černým (Vitamín) z Lovosic na kytary. Taktéž jen pár zkoušek. Ta značka se zdála být prokletá ! To toho vstupuje členství Zdeňka Hese mimo jiných též v kapele Náhodná sešlost Franty Kolaříka, kde působil na postu kytaristy a zpěváka, nejdřív jen s akustikou, pak i s elektrickou kytarou. Na bicí zde hrál Dušan Moravec, vzhledem ke svému věku velmi všestranný a zkušený hráč. Hraje se poměrně hodně plesů a na většinu z nich je přibírána na post zpěvačky Dana Hesová a většinou i muzikant na dechový nástroj . V roce 2005 se rozpadá štětská country-beatová formace Outsideři a v zimě 2006 se dohaduje Zdeněk Hes s Pepou Šimralem bývalým členem zmíněné kapely o tom, co provedou se zahálejícími kytarovými aparáty. Patrně zde nastal ten rozhodující okamžik pro oživení živé kapely. Přizval se Petr Mrázek na basu a osvědčený Dušan Moravec na bicí a začalo se zkoušet v klasickém bigbítovém složení: dvě kytary, basa, bicí. Zhruba po dvou měsících se podařilo přesvědčit Petra Bílka k legendárnímu návratu ke klávesám a Dana Hesová zaujmula kromě zpěvu i post akustické kytary. Asi po půlroce se stabilizuje i zvukař Petr Rajtšlégr, navrátivší se od Jirky Zajíce z Audioservisu. Živá kapela v téměř původním složení je konečně zase pohromadě. Disponuje se 5-ti zpěvy, použitelnými jak na solový zpěv, tak na vokály.

        

A znova ! Doplnit nástroje, aparaturu, řešit auta, zkoušet a rozepisovat písničky ! Téměř úplně se upouští od anglických textů a vybírá se jen to nejlepší a nejznámější z českého bigbítu. Zkouší se přibližně rok.

To už se píše rok 2007. A teď už žádný blbiny !!! Shánějí se kšefty, natáčí se demo. Přicházejí první zábavy, plesy.

Tak přijďte zapařit !!!